NÄSTA AUKTION ONSDAG 7 AUGUSTI KL.18.00

loading...
loading...
VISNING TISDAG KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Vagga i furu. Skrivbord med hurtsar,Engelsk stil. Modernt Matbord med 6 Stolar i ljus ek.  Amerikagungstol.
Klädskåp med 2 dörrar,furu.  Spegelbyrå. furu. Utdragssäng, furu.  Karmstolar och Stolar.  Liten Gungstol för barn.
Snurrfåtölj med fotpall.  Pelarbord m.fl.småbord.  Marmorpiedestal .Blombord med marmorskiva. Spinnrock.  Pigtittare.
Konst i olja, litografi, akvarell  och tryck bl.a Erik Brandt, "Gorthe", P-G Lindström, N Zetterberg och Bror Ljunggren.
Hängfotogenlampa. Taklampor.  Bordslampor.  Väggur. Wiltonmattor m.fl.mattor.
Ekorre,Steiff.  Diverse Frimärken.  Linne och Dukar. Tio Ljusmanschetter i glas.
Blå Måsen: Soppterrin, Såsskål,  Kaffekoppar 12 st.      Sex Slottskoppar med assietter, B&G.  Elbogenfigurer.
Glasservis, 43 delar. Vas, Ulrica Hydman Wallien. Grogglas 12 st. Vinglas 12 st. Mormorsskålar.
Kaffeserviser bl.a Eng.Elisabethan. Kaffekanna och Smörskirare, Rörstrands koka. Mockaservis Hackefors.
Skål, Johansfors Orup. Ljusstakar, Punchbägare och Irich-coffeglas i tenn.
Gammal Plåtburk (hus). Sabel.  Krus bl a Höganäs, Rörstrand och Göteborg. Kaffemaskiner.  Ryggsäckar bl.a för picknick.
Möbelbeslag.  Flaskproppar. Prismor till lampor. LP-skivor. Chassi till Gokart samt kuriosa.
KOMMANDE   AUKTION  LÖRDAG  31   AUGUSTI  KL.12.00
KONTANT  BETALNING  och  SWISH,  EJ KORT.