NÄSTA AUKTION LÖRDAG  26 SEPTEMBER KL.12.00
                                     VAR RÄDDA OM ER OCH FÖLJ RÅDANDE REKOMMENDATIONER

loading...
loading...
VISNING FREDAG KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Matsalsmöbel,Gustaviansk stil: Linneskåp,runt Matbord med 2 skivor och 4 Stolar. Munkstol.  Korgstol. Golvhörnskåp.      Stolar bl.a  Nyrokoko och allmoge.  Klädskåp,  Spegelbyrå och  Utdragssoffa i furu.  Polerat Salongsbord.  Pigtittare.
Köksbord med perstortsskiva. Utdragssäng,barn.  Byråar.  Tre fällbara Barstolar.  Småbord.
Konst i olja, litografi, akvarell  och tryck bl.a Bengt Böckman,  Alf Stridsfeldt,  Erik Brandt och Inger Kihlman.
Taklampor bl.a modern Kristallkrona. Väggur bl.a Guldpendyl, Amerikaur och Junghans.  Äkta Mattor, Wilton, Ryor m.fl.
Hög Hatt.  Linne och Dukar.  Smocking,2 delar.
KUNGL.DANSKT: Mattallrikar, Assietter, Kakfat på fot, Ljusstakar, Kaffekoppar m m till 12 pers.  Teservis, Höganäs.
Sex Mockakoppar och 12 Assietter,Rosenthal Pompadour.  Matserviser (ej kompl.) bl.a  GBG och Egersund.  Kaffeserviser.
Två Tekoppar, Gefle flytande blått.   Uppsättning NS-bestick, Vasa.    Kosta Glasservis, 48 delar. Mormorsskål.
Sex Vinglas,Helga.  Karaffer.  Elva Snapsglas. Iittala. Karaff med 20 glas.  Orrefors- och Kosta/Bodakålar.
Sättugnsplatta. Stor Koppargryta. Vagnslyktor.  Akvarium.  Cykelvagn för barn.  Rullator.  Häcksax. Koffertar.  Skidor.
Skrivare,HP officejet pro 8500.  Äldre Hushållsassistent,Electrolux.  Koppar- och Allmogeartiklar  samt kuriosa.
KOMMANDE   AUKTION  24 OKTOBER KL.12.00
KONTANT  BETALNING  och  SWISH,  EJ KORT.