NÄSTA AUKTION LÖRDAG 14 DECEMBER KL.12.00

loading...
loading...
VISNING FREDAG KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Skrivbord med svarvade ben.  Polerade Pelarbord. Kurbitzmålat Sybord.  Karmtolar bl.a äpplet,ek.  Satsbord, 3 och 2 delar. Spelbord i ek. Stolar, 4+4 st. Tallrikshylla. Pigtittare. Kista med platt lock. Soffbord med glasskiva.
Ovalt Soffbord med klaffar. Småbord.  Vitt Väggskåp med glasdörrar. Marmorpiedestal.
Konst i olja, litografi, akvarell  och tryck bl.a Nils Severin, Gunnar Persson, Hardy Strid, Ove Persson, Eskil Skans,
Olle Svanlund. Anders A Jönsson, Malte Särlöv, Rita Hedelin,
Bordsfotogen. Tak-och Bordslampor.  Stålampa.  Väggur.   Linne och Dukar.  Däraldsdräkt (saknar blus).
Guld 18K: Kedja med hänge och Brosch. Silverartiklar och  diverse Smycken.  Frimärken, Vykort och Flasketiketter.
Iittala Solaris skålar,20 delar. Skål, U Hydman-Wallien. Kaffeserviser.  Ängel, Goebel. Arabiaporslin, Arctica.
Uggla Lisa Larsson. Lökbricka,Rörstrands Picknick.  Tre Ryska Björnar.  Tomtar. Finska Glasskålar.  Stop, Gustavsberg.          Fyra Iittalaglas,Essence 45 cl.  Glasservis, 38 delar. Bonbonjär. Tolv Whiskyglas.  Sex Dessertglas.
Sex Champagneglas och vaser, Orrefors. Fat+ 12 Assietter,Kosta/Boda, G Wärff, Party.
Gevärsväska. Hockeyspel. Dockvagn och Barnstolar. Mangelkorg och små Blomkorgar samt kuriosa.
KOMMANDE   AUKTION  LÖRDAG  29 FEBRUARI  (skottdagen) KL.12.00
KONTANT  BETALNING  och  SWISH,  EJ KORT.