AUKTIONEN DEN  28 NOVEMBER ÄR  INSTÄLLD  PGA  CORONA  OCH  DE  NYA RESTRIKTIONERNA.
                BILDERNA  ÄR  TILL  KOMMANDE  AUKTION  NÄSTA  ÅR.       VAR  RÄDDA  OM  ER

loading...
loading...
VISNING FREDAG KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Matsalsmöbel,Gustaviansk stil: Linneskåp,runt Matbord med 2 skivor och 4 Stolar. Drickamålad Svedklaffssekretär.
Litet Skrivbord.  Korgstol. Stolar.  Dubbeldörrat Klädskåp,  Spegelbyrå och Utdragssoffa i furu.  Polerat Salongsbord.                Blombord i ek.  Munkstolar.  Byråar. Karmstolar.  Små Pelarbord.  Utdragssöng,barn.
Konst i olja, litografi, akvarell  och tryck bl.a  Erik Denby och Olle Svanlund.  Spegel,förgylld ram.
Taklampor bl.a modern Kristallkrona.  Väggur bl.a Guldpendyl, Amerikaur och Junghans.  Mattor.  Linne och Dukar.
Dam- och Herrur,Certina.  Flaskproppar,   Möberbeslag.  Diverse Smycken.  Nysilver.
Tolv Kaffekoppar och Såsskål, B&G  Blå måsen.  Matservis. 49 delar. Mockaservis. Hackefors. Ljusstakar i tenn.    Kaffekanna och smörskirare, Koka.  Kaffeserviser bl.a Eng.Elisabethan.  Arabiaporslin, Arctica .  Figurer.  Pyroform.
Kosta/Boda vas,U.H.W.   Tårtfat.  Sex Mockakoppar, Arabia.    Tilgmanvaser.   Blå Servis. Gefle Kosmos.
Glasservis, 39 delar. Tolv Remmare. Mormorsskål.  Glasskål, Orup.  Tolv Whiskyglas.  Orrefors- och Kosta/Bodakålar.
Flamskväv med tillbehör.  Rullator.  Microugn.   Koffertar.   Solstol..  Allmogeartiklar  samt kuriosa.
KOMMANDE   AUKTION:  VI  AVVAKTAR  MED  TANKE  PÅ  CORONA  SÅ  HA  KOLL  PÅ  HEMSIDAN
NÄSTA ÅR.                                    KONTANT  BETALNING  och  SWISH,  EJ KORT.