LÖRDAG 27 APRIL KL.12.00.

loading...
loading...
VISNING FREDAG  KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Skrivbord med hurtsar,Engelsk stil. Modernt Matbord med 6 Stolar i ljus ek. Stilbuffé. Sekretär (ngt defekt). Munkstol.  Liten Stilbyrå med marmorskiva.Nyare Slagbord. Ballbosoffa. Klädskåp med 2 dörrar,furu.  Tio Ekstolar. Spegelbyrå. furu.  Två Gungstolar bl.a Amerikansk. Tre Stolar, 1880-tals. Kurbitzmålat Syskrin (golv). Vitt Skänkskåp med glasdörrar.
Fladdermusfåtölj (ngt defekt).  Björkbyrå,3 lådor.  Snurrfåtölj med fotpall.  Pelarbord m.fl.småbord. Pianopall.
Marmorpiedestal och Blompelare.  Spinnrock. Små Fotpallar.Tidningsställ. Vitt Köksbord med stålrörsben.
Konst i olja, litografi, akvarell och tryck bla  Bertil Brolin och  2 Falchetti oljetryck.
Hängfotogenlampor.  Kupa till månskensampel.  Golvlampa med 3 armar.  Ljuskrona i smide.  Bordslampor.
Väggur bl.a Junghans och Amerikaur .Bordsur. Mattor:  Orient, Kina, Wilton och Rya.
Bijouterier och Armbandsur.   Linne och Dukar.  Frimärken bl.a 1:a Dagsbrev.
Matservis. Kaffeserviser. Tolv olikfärgade Mockakoppar. Rörstrandskanna, Koka. Soppterrin,Victoria. Vitvinsglas,6 st.
Tolv Assietter,Gustavsbergs Hamburg. Mormorsskålar på fot. Iittalaglas,snaps,13 st. Skrufskål, Edenfalk.
Glasservis, 47 delar.  Coniacskupor, Åfors,11 st.
Stora Koppargrytor. Krus bl a Höganäs. Microugn,Whirlpool. Matberedare,Philips.Högtryckstvätt,Kärcher.  Roddmaskin. Järngryta.Zinkbalja. Gnistskydd.Kameror.El.handverktyg.Häcksax,B&D. Koffertar  samt kuriosa.
KOMMANDE   AUKTION  ONSDAG  29 MAJ  kl.18.00.
KONTANT BETALNING  och  SWISH,  EJ KORT.