LÖRDAG 2 FEBRUARI KL.12.00.

loading...
loading...
VISNING FREDAG  KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Sex Äpplestolar och Matbord i ek. Fyra Ekstolar. Munkstol. Klädskåp med 2 dörrar,furu. Utdragssäng,furu. Spegelbyrå. furu. Två Nattduksbord,60-tal. Karmstol. Två Soffbord. Litet Klaffbord med kakel. Polerad Byrå, 3 lådor. Pinnstolar.
Vägghörnskåp, allmoge. Marmorpiedestal
Konst i olja, litografi, akvarell och tryck bla Gerhard Nordström,  Cajsa Holmstrand , Pär Åkered,  Valdemar Öberg,
Berndt Pettersson, Sven Olov Ehrén,  Yngve Berg  och  Erik Jean.   Mattor bl a Handknuten och 2 Kina.
Väggur bl.a Guldpendyl, Sillalåda, Junghans och Westerstrand.  Två Bordsfotogenlampor.  Taklampor.
Silver: Två Ljusstakar, Te-och Mockaskedar, Bägare m m. Diverse Smycken.  Linne och Dukar, Virkat Överkast, dubbelt.
Knappdragspel. Två Fioler. Resrgrammofon. Två gamla Dockor.
Matservis, jul, med 20 tallrikar. Servisdelar: Rörstrands Forma,7 delar och Arabias Harlekin, 12 delar.
Kaffeserviser bl.a  B&G,12 pers. och  Tjeckisk 20 pers.  Vas och Ljusstake, Rosenthal.  Kakfat, B&G, Blå Måsen.
Två Pyroformar.  Soppterrin,Victoria.  Fat med 12 Assietter, Kosta.  Skrufskål, Edenfalk.  Karaffer.  Tårtfat.
Figurer:  B&G, KD, Schaubach, Lladro, Tilgman m fl.  Mockaservis, Hackefors.  Fruktservis med gallerkant,Bavaria.
Krus bl a Höganäs och Vallåkra. Microugn. Två  El.Symaskiner. Husqvarna  samt kuriosa.
KOMMANDE   AUKTION  LÖRDAG  2 MARS  kl.12.00.
KONTANT BETALNING  och  SWISH,  EJ KORT.