NÄSTA AUKTION ONSDAG 12 JUNI KL.18.00

loading...
loading...
VISNING TISDAG KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Skrivbord med hurtsar,Engelsk stil. Modernt Matbord med 6 Stolar i ljus ek. Sekretär (ngt defekt).  Amerikagungstol.      Liten Stilbyrå med marmorskiva.Nyare Slagbord. Ballbosoffa. Klädskåp med 2 dörrar,furu. Spegelbyrå. furu.
Fladdermusfåtölj (ngt defekt).  Björkbyrå,3 lådor.  Snurrfåtölj med fotpall.  Pelarbord m.fl.småbord.  Litet Väggskåp.
Marmorpiedestaler och Blompelare.  Spinnrock.  Små Fotpallar.  Tidningsställ.  Vitt Köksbord med stålrörsben.
Konst i olja, litografi, akvarell ,silhuett och tryck bl.a Malte Särlöv, Hugo Zuhr, P-G Lindström och Bror Ljunggren.
Hängfotogenlampor.  Kupa till månskensampel.   Bordslampor.  Väggur.  Bordsur. Wiltonmattor m.fl.
Blå Måsen porslin: Soppterrin och en mindre Terrin, Mattallrikar 12 st, stora Assietter 12 st, Djupa Tallrikar 9 st,
Såsskål, Äggkoppar 10 st, Kaffekoppar 12 st, Gallerassietter 12 st, Kakfat, Vas, Ljusstakar m m.
Åtta Kaffekoppar, Gefle Blå Hyasint. Glasserviser  43- och 47 delar. Vas, Ulrica Hydman Wallien. Grogglas 12 st.
Kaffeservis,Eng.Elisabethan. Matservis.  Rörstrandskanna, Koka. Soppterrin,Victoria. Tolv Assietter,Gust.berg Hamburg.
Mockaservis Hackefors.
Två Sablar. Tubkikare. Järngryta.Krus bl a Höganäs. Microugn,Whirlpool. Matberedare,Philips.Högtryckstvätt,Kärcher. Häcksax,B&D. Mossrivare. Slangvinda. Golvfläkt. Gevärsfodral i läder. Hundsäng. Forogendelar.  Möbelbeslag.
Flaskproppar. Glasprismor samt kuriosa.
KOMMANDE   AUKTION  ONSDAG 10 JULI  KL.18.00
KONTANT BETALNING  och  SWISH,  EJ KORT.