NÄSTA AUKTION LÖRDAG  24 OKTOBER KL.12.00
                                     VAR RÄDDA OM ER OCH FÖLJ RÅDANDE REKOMMENDATIONER

loading...
loading...
VISNING FREDAG KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Matsalsmöbel,Gustaviansk stil: Linneskåp,runt Matbord med 2 skivor och 4 Stolar. Drickamålad svedklaffssekretär.
Litet Skrivbord.  Korgstol. Golvhörnskåp.  Stolar bl.a  Nyrokoko och allmoge.  Klädskåp,  Spegelbyrå och Utdragssoffa i furu.  Polerat Salongsbord.   Utdragssäng,barn.  Byråar.   Småbord.  Spinnrock.
Konst i olja, litografi, akvarell  och tryck bl.a  Erik Denby,  Alf Stridsfeldt,  Erik Brandt och Inger Kihlman.
Taklampor bl.a modern Kristallkrona.  Väggur bl.a Guldpendyl, Amerikaur och Junghans.  Äkta Matta, Wilton  m.fl.
Åtta Skedar och 2 Tänger i silver. Diverse Smycken. Linne och Dukar.  Nysilver.
Kakfat på fot, KD Blå Blomst.  Ljusstakar i tenn.   Matserviser (ej kompl.) bl.a Egersund. Kaffekanna och smörskirare, Koka.
Kaffeserviser bl.a Eng.Elisabethan. Arabiaservis, Arctica 4 pers.  Figurer. Pyroform.  Sex Mockakoppar, Arabia.
Kosta Glasservis, 48 delar. Tolv Remmare. Mormorsskål. Glasskål, Orup. Tolv Whiskyglas. Orrefors- och Kosta/Bodakålar.
Flamskväv med tillbehör.  Rullator.  Häcksax.  Koffertar.  Gamla Verktyg.  Allmogeartiklar  samt kuriosa.
KOMMANDE   AUKTION  28 NOVEMBER  KL.12.00
KONTANT  BETALNING  och  SWISH,  EJ KORT.