NÄSTA AUKTION LÖRDAG 25 SEPTEMBER KL.12.00.

loading...
loading...
VISNING FREDAG KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Polerad  Chiffonjé och runt Matbord med 3 iläggsskivor. Salongssoffa.  Matbord med 6 Stolar i ek, äpplet.
Drickamålad  Svedklaff.  Litet Skrivbord.  Gamla Stolar.  Karmstolar.  Två Böjträfåtöljer, Yngve Ekström,  Munkbord.
Dubbeldörrat Klädskåp,  Spegelbyrå och  Utdragssoffa i furu.  Runt Matbord med 2 iläggsskivor och 4 stolat, Gust.stil.
Konst i olja, litografi, akvarell  och tryck bl.a  E Höglund, O Svanlund,  P Nordström,  A Tallberg,  M Manner,
Olle Blad relief,   S Ljungberg,  A Brandtman,  Tormod Larsen,  Hildegard Falk,  Torgny Rydahl,  Ingrid Puke,
Å Holm,  Cornelius Ooms,  Yngve Berg,  Inger Kihlman.
Modern  Kristallkrona.  Golvlampa med bord.  Väggur.  Linne och Dukar.  Broderade Bonader och svart Flygelduk.
Brehms Djurens liv, 15 band. Konstens världshistoria, 4 band. Tusen och en natt, 6 band.
Div.Smycken, Spännen , Ljusmanschetter och Flaskproppar.
Matservis Hackefors kompl.12 personer 57 delar. Kaffeserviser bl.a  K P Karlskrona kompl.12 personer och B&G.  Rosenthalvas/påse. Glasserviser(ej kompl.) Glasfat med 12 assietter,Kosta/Boda. Mormorsskål på fot. Vin- och Allglas. Figuriner. Krus och Lergods.
Moccamaster Kaffebryggare.  Dammsugare, Kirkby G six med tillbehör. Koffert. Trädgårdsstol.  Mangelkorgar .
Två Garderober, 60 och 80 cm breda med inredning  samt kuriosa.
KOMMANDE   AUKTION:  LÖRDAG  23  OKTOBER   KL.1200
KONTANT  BETALNING  och  SWISH,   EJ KORT.