NÄSTA AUKTION LÖRDAG 20 NOVEMBER KL.12.00.

loading...
loading...
VISNING FREDAG KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Polerad  Chiffonjé.  Salongssoffa.  Matbord med 6 Stolar i ek, äpplet. Litet Skrivbord.  Gamla Stolar.  Karmstolar.
Spegelbyrå och  Utdragssoffa i furu.  Runt Matbord med 2 iläggsskivor och 4 stolat, Gust.stil. Munkbord.
Konst i olja, litografi, akvarell  och tryck bl.a  P Cronqvist,  E Höglund,  O Svanlund,  A Tallberg,  Torgny Rydahl,   Å Holm,   L Zelig,   V Öberg.  Bordsfotogenlampor.  Bordslyster.  Lampetter.  Väggur.  Konstens världshistoria, 4 band.
SILVER:  Två Ljusstakar (26 cm höga), Mockaskedar (12 st),  Smycken , Tänger m m.   Diverse Leksaker och  Kuriosa.
Märklin Järnvägsräls.  Linne o Dukar bl.a vita Linnedukar.  Broberade Bonader o Flygelduk. Två Särkar.
Kaffekoppar med assietter, KD, Blå Blomst. Kaffeserviser,   Mockakoppar, B&G, Blå Måsen, Hackefors och Rosenthal.
Matservis i glas. Skålar, Fat och Vaser, Orrefors.  Glasservis(ej kompl.) Glasfat med 12 assietter,Kosta/Boda.
Vin- och Allglas.  Figuriner bl.a  B&G, Goebel,  Lladro.   Krus och Lergods. Bestickuppsättning, NS.
Två gamla Radioapparater.  Tryckkokare. Matberedare,  Bosch.Två Garderober, 60 och 80 cm breda med inredning.
Emaljerat. Tenn- och Nysilverartiklar.  Snow-Racer.
ÅTERKOMMER NÄSTA ÅR ANG.KOMMANDE AUKTION.
KONTANT  BETALNING  och  SWISH,   EJ KORT.