NÄSTA AUKTION LÖRDAG 28 SEPTEMBER KL.12.00

loading...
loading...
VISNING FREDAG KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Sittgrupp,3 delar,sent 1800-tal.   Stilbyrå med marmorskiva.  Två Karmstolar,stil.   Väggskåp,allmoge,hörn.  Halvmånebord,2 delar.  Vita Karmstolar.  Munkbord.  Satsbord med kakel,3 delar. Linneskåp och Byrå i teak.
Fyra Skinnfåtöljer.  Fyra polerade Stolar.  Stilstolar.  Liten Barnstol.  Vagga i furu.  Små Pelarbord.  Vikskärm.
Rikt utskuren Sittgrupp,6 delar.  Klädskåp med 2 dörrar,furu.  Spegelbyrå,avlutad furu. Utdragssäng, furu.
Konst i olja, litografi, akvarell  och tryck bl.a B Österlund, B Widebrandt, Denby. H W Sörensen, Erik Brandt,
L Zelig,  "Gorthe", P-G Lindström, N Zetterberg, Arne Wallsten. Spegeltavlor.
Kristallkrona, Måssingskrona 8-armar m.fl taklampor. Hängfotogen. Bordsfotogen. Bordslampor.
Väggur bl.a Herrgårdsur och Amerikaur.  Mattor bl.a små äkta.  Linne och Dukar. Överkast bl.a 2 virkade.
Tolv Kaffeskedar i silver (Prinsess). Diverse Smycken.
Matservis med Kaffeservis. Rörstrand.   Kaffeserviser bl.a B&G, Liljekonvalj. Tekoppar, Rörstrands Anemon.   Lladrofigurer.
Servis,Gefle,Kosmos.  Kostaglas, 28 st.  Glasservis, 34 delar.  Sex tallrikar och 12 Assietter,Orrefors.
Litet Dragspel.  Gamla  Radioapparater,Luxor och AGA.   Gamla Tandläkarinstrument.  Små Grytor i koppar och malm. Krus samt kuriosa.
KOMMANDE   AUKTION  LÖRDAG  26 OKTOBER  KL.12.00
KONTANT  BETALNING  och  SWISH,  EJ KORT.