LÖRDAG 24 NOVEMBER KL.12.00.

loading...
loading...
VISNING FREDAG  KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Två danska Stolar,design: Hans J Wegner. Pinnsoffa med 2 Karmstolar och 4 Stolar. Utskuren Eksoffa.  Fyra Ekstolar.
Vitt Skänkskåp med glasdörrar. Soffbord med glasskivor.  Två Munkstolar. Am.Gungstol. Tre Nätstolar, 80-tal
Klädskåpmed 2 dörrar,furu. Utdragssäng,furu.  Spegelbyrå.furu. Köksbord med 4 Stolar. Liten Stringhylla.
Konst i olja, litografi, akvarell och tryck bla Bertil Harysson och Gösta Linderholm.  Väggur; Guldpendyl, Westerstrand,GB. Taklampor bl a mindre Kristallkrona. Bords- och Golvlampor. Hängfotogen. Bordsfotogen. Mattor: Handknuten och Kina.
Silver: Två Ljusstakar, 12 Kaffeskedar och diverse Smycken. Cobratelefon. Textil.
Matservis, Lidköping. Kaffeserviser: B&G,12 pers. Eng.Tuscan och Tjeckisk 20 pers. Servisdelar: Wexiö guld,17 st.
Figurer:  B&G, Lalique,  Lladro, Goebel, Tengra m fl.  Mockaservis, Hackefors.  Tio Mockakoppar, Rosenthal.
Grogg- Vin- Selter- Snaps- och Dry Martini glas. Tio Likörglas, bruna. Båtskål i kristall. Krus bl a Höganäs och Vallåkra.
Ljusstakar i glas, tenn och nysilver. Tennfat/skålar bl a Ljung i Lund.
Zinkbaljor. Mjölkkannor. Stallfönster. Koffertar. Tamburmajor. Fritös. Tryckkokare. Stege samt kuriosa.
KOMMANDE   AUKTION  LÖRDAG  15 DECEMBER   kl.12.00
KONTANT BETALNING  och  SWISH        EJ KORT