LÖRDAG 29 SEPTEMBER KL.12.00.

loading...
loading...
VISNING FREDAG  KL.1700-18.30 SAMT 1 TIMMA FÖRE AUKTION SÄLJES FRÅN DÖDSBO MFL:
Kabinettskåp med intarsia, stil. Skåp på höga ben,stil. Fyra Stolar,stil. Soffgrupp, Chippendale. Utskuren Eksoffa. KJ-Bord.  Gammal Byrå,4 lådor.  Jordglob/Barskåp.  Vitt Skänkskåp med glasdörrar.  Soffbord med glasskivor.  Rottingfåtölj.
Klädskåpmed 2 dörrar,furu.  Utdragssäng,furu.  Klaffbord,furu.  Spegelbyrå.furu.  Fyra Ekstolar.  Fem Nätstolar, 80-tal.
Litet polerat Pelarbord.  Broderad Pall. Tre Marmorpiedestaler.
Konst i olja, litografi och tryck bla Paul Holsby, Hildegard Falk, Lisbeth Lif, Lena Linderholm, Gottfrid Olsson.
Taklampor bl.a i kristall. Hängfotogen. Bordslampor. Bordsfotogen. Golvlampor.
Väggur bl.a Schwartzwald och "Sillalåda".  Mattor bl.a orient och tras.  Diverse Smycken. Linne och Dukar.
Kaffeserviser: KD musselmalet, H C Andersens äventyr, Eng.Tuscan.  Majolikaurna. Tillbringare/hund.
B&G,Blå Måsen:  Sex Kaffekoppar med assietter, Ljusstakar, Vas.  Figurer: Rosenthal, Lladro, B&G, Goebel, Nao, Jie. Servisdelar: Eng.Palissy 17 st. Gustavsbergs Lilium 24 st.  Soppterrin.  Glasservis, 64 delar. Iittalaglas. Vinglas. Karaffer. Ljusstakar bl.s Skultuna. Kandellaber. Krus bl.a blå/vitt GBG. Blomkrukor. Väggtallrikar och Väggkeramik.
Märklinjärnväg med tillbehör (rostig).  Minibilar. Jordglob.  Skivor.  Kockums Emaljerat.  Gnistskydd.
Gamla Cykellampor.  Bjällerkrans. Stor Koppargryta.  Högtryckstvätt,Hamron 220-119.  Ogräsbrännare  samt kuriosa.
KOMMANDE   AUKTION  LÖRDAG  27  OKTOBER   kl.12.00
KONTANT BETALNING  och  SWISH        EJ KORT